
-
Kategori
-
Skribent
-
867
-
0
-
26maj, 2020
Tillsammans med Pelle Lindberghs syster Ann-Louise i sällskap med maken Göran samlades ett 10-tal personer på Skogskyrkogården i strålande solsken för att hedra målvaktsikonen på dennes födelsedag.

-
Kategori
-
Skribent
-
938
-
0
-
22maj, 2020
Pelledagen 2020
Söndag 24 maj 15.00
Skogskyrkogården
Vår tradition att hylla supermålvakten Pelle Lindbergh på dennes födelsedag tar inget upphåll i dessa Coronatider. 15.00 på söndag lägger Bamsingarna ned kransen på graven.
Samling 14.45 vid Skogskyrgogårdens t-baneutgång för de som promenerar och inte hittar.
Efter kransnedläggning besöker vi även Marcus Zieglers viloplats.
OBS! Tänk på att vi skall hålla socialt avstånd! Ingen gruppbild kommer att tas.
Frågor? Mejla MEJL.
Välkomna!
/sverre
Av Hammarby Hockeys ekonomiska obalans på ca 300 000 kr har i dagsläget över *300 000* kr kommit in i olika former av bidrag från er, alla ni underbara grönvita hjältar där ute. Målet är alltså avklarat! Tack alla fantastiska själar! Hockeyn är på banan igen!!!
Insamlingen fortsätter för att få in flis till verksamheten.
Här är olika former av pekuniär hjälp till hockeyn samlad på ett och samma ställe.
Hurra för Bajen Fans vars försäljning av souvenirer drog in 75 000 kr till Hammarby Hockey!
Kanon av STMLM Södra som sålt t-shirts och fått in 10 000:- till hockeyn! Tack!
Sidan uppdateras kontinuerligt.
Efter en riktigt usel säsong för Hammarby Hockeys A-lag med ekonomisk ”obalans” som följd är mina funderingar och frågor många. I denna text/krönika ska jag försöka formulera dessa samt försöka ge mina egna svar. Märk väl att mina åsikter är mina egna; jag är inte verksam i Hammarby Hockey eller i Bamsingarnas styrelse utan är numera ”bara” en supporter med medlemskort i bägge föreningarna.
Efter en katastrofal säsong 19-20 för våra A-lagsherrar har det skapats ett förbannat, jävla underskott i Hammarby Hockeys kassakista. Samtidigt härjar nu ett förbannat, jävla virus som drabbar alla hårt, inte minst idrottsföreningar (i och för sig var det väl tur i oturen att kvalet för killarna avbröts och Bajen behåller sin plats i ATG HockeyEttan vare sig de var värda det eller ej).
Bistra tider stundar, mina vänner. Nu gäller det att vi tillsammans fixar det här!

-
Kategori
-
Skribent
-
1,156
-
0
-
23feb., 2020
Jag var nog inte ensam om att bli enormt besviken på nederlaget i Sveriges närmaste stad i onsdags. Frågan är om vi hämtat oss ännu eller om vi fortfarande lever i någon form av chock.
Dock finnes det inte tid för att sörja, utan nu handlar det om att stå bakom de och det vi älskar allra mest. Det är inte i framgång hjältar föds, det är i motgång vi blir legender.
Alla här inne vet nog, eller har på nåt sätt försöka förtränga över vad som hände i Enköping i onsdags. Det är inte läge för påminnelse, utan nu blickar vi framåt och faktiskt fokuserar på saker vi kan påverka.
Det är allmänt känt att man höjer sig en liten nivå, att man presterar lite bättre och att man mår bättre om man har folket i ryggen. Precis det ska vi i Bamsingarna göra. Vi ska, utan tvekan, stå bakom våra killar hela vägen in i kaklet.
Kvalserie för att stanna kvar i Hockeyettan var nog det vi minst trodde eller hade hoppats på inför denna säsong, dock är det ett faktum nu och då får vi anpassa oss efter detta.
Därför startar nu Bamsingarna kampanjen #TIORAKA. Förutsättningarna inför kvalet är hur luddiga som helst, inte ens vi inbitna hockeynördar fattar exakt hur kvalet går till. Det enda vi vet är att segraren i kvalet är säkrad en plats i nästa års Hockeyetta. Så det är otroligt onödigt att chansa. Det är alltså lika bra att vinna samtliga matcher i kvalserien, då spelar vi med all säkerhet Hockeyettan även nästa år.
För er som vill försöka er på att förstå hur många fler lag som kan ta steget är det beroende på hur kvalet till Hockeyallsvenskan går. Samt hur det går i de andra kvalen.
Helt onödigt alltså att chansa. Vi ska vinna allt. Vi har kunskapen, vi har truppen och vi har viljan. För att citera Linda Bengtzing, hur svårt kan de va´?
Kvalet till den östra Hockeyettan inleds söndagen den 8 mars. Klara lag just nu för denna kvalserie är: Hammarby, Hanviken och Åkers/Strängnäs HC. Två lag till blir klara på tisdag. Där det står mellan Tumba, Nacka, Järfälla och Haninge.

-
Kategori
-
Skribent
-
805
-
0
-
19feb., 2020
Här kan du ladda ner handlingar inför Bamsingarnas årsmöte (klicka på länkarna nedan):

-
Kategori
-
Skribent
-
846
-
0
-
16feb., 2020
Idag innan herrarnas match mot Segeltorp kommer vinnarna i Stångkorvsligan att prisas. Nedsläpp sker 16:00
Stångkorvsligan är en egen liga där supportrarna efter varje match delar ut en, två och tre stångkorvar till de spelarna man tycker gjort den bästa insatsen i matchen.
När vi summerade säsongen blev Sebastian Andersson och Linnea Holterud Olsson segrare för säsongens liga.
Detta är andra gången Sebastian Andersson vinner ligan och fjärde gången av fem Linnea Holterud Olsson vinner.
Här nedan kan ni se alla tidigare vinnare av detta hedersamma pris.
Herrar:
2009/2010: Benny Rönnelöw
2010/2011: Henrik Pettersson
2011/2012: Johan Johansson
2012/2013: Johan Johansson
2013/2014: Jesper Kokkonen
2014/2015: Hampus Harlestam
2015/2016: Sebastian Andersson
2016/2017: Olle Wallberg
2017/2018: Olle Wallberg
2018/2019: Nestor Plarsmo
2019/2020: Sebastian Andersson
Damer:
2016/2017: Linnea Holterud Olsson
2017/2018: Michelle Yucel
2018/2019: Linnea Holterud Olsson
2019/2020: Linnea Holterud Olsson

-
Kategori
-
Skribent
-
1,046
-
0
-
15feb., 2020
Fredagens bortamatch mot Strömsbro var den sista matchen för säsongen då det delades ut stångkorvar.

-
Kategori
-
Skribent
-
1,095
-
0
-
12feb., 2020
Damerna avslutade sin säsong på onsdagen med torsk mot Gnaget, samtidigt som herrarna tog tre extremt viktiga poäng hemma mot Hanviken!